Θέατρο για Εφήβους, από το Θέατρο του Νέου Κόσμου

“Ποιος είμαι, τι θέλω, τι μου ταιριάζει, τι συνέπειες έχω, τι είναι η ευτυχία και τι τίμημα έχει;

Το ερώτημα που θέτει ο Φάουστ είναι διαρκείας, και απασχολεί τον άνθρωπο σε όλες τις ηλικίες:

Τι θέλω να είμαι μέσα στον κόσμο που ζω.

Στη σκηνή οι 5 νέοι ηθοποιοί της ομάδας 4frontal, σαν μια ροκ μουσική μπάντα, με τα υλικά του θεάτρου και της μουσικής, επιχειρούν να απαντήσουν, μέσω της ιστορίας ενός ανθρώπου που θέλησε να γνωρίσει τον κόσμο και το πλήρωσε με την ίδια του την ψυχή…”

Μια νεανική ματιά πάνω στον “Φάουστ” που παρουσιάστηκε από την σκηνοθέτη και θεατροπαιδαγωγό Τζωρτζίνα Κακουδάκη και την ομάδα 4Frontal, με επίσημο συνεργαζόμενο φορέα το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση, σε συμπαραγωγή με το Θέατρο του Νέου Κόσμου. Υπό την αιγίδα του Πανελλήνιου Επιστημονικού Συλλόγου Θεατρολόγων.

Η παράσταση παίχτηκε την περίοδο 2013-2014 τις καθημερινές σε σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε αυλές σχολείων και άλλων κοινοφελών οργανισμών και Κυριακές στο Θέατρο του Νέου Κόσμου.” (Από το κανάλι του Εθνικού Θεάτρου στο youtube).

Συντελεστές

Διασκευή- Σκηνοθεσία: Τζωρτζίνα Κακουδάκη Μουσική σύνθεση: Σταύρος Γιαννουλάδης- Απόστολος Κουτσιανικούλης Κοστούμια: Νίκη Ψυχογιού Χορογραφία: Πατρίσια Απέργη Βοηθός σκηνοθέτη: Πάνος Τοψίδης Θεατροπαιδαγωγικό υλικό: Ηρώ Ποταμούση, Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Αλεξάνδρα Βασιλοπούλου Φωτογραφίες: Στάθης Μαμαλάκης, Μακιγιάζ: Ρούλα Λιανού, Κομμώσεις: Κυριακή Κίτσου Δημιουργικό: Χαράλαμπος Πανάγου Παίζουν οι ηθοποιοί: Σταύρος Γιαννουλάδης, Θανάσης Ζερίτης, Απόστολος Κουτσιανικούλης, Ελένη Κουτσιούμπα, Αριστέα Σταφυλαράκη.

Δείτε την παράσταση εδώ: